Realitní kancelář Shiffer-reality - nabízíme prodej i pronájem nemovitostí - rodinné domy, byty,pozemky, chaty, chalupy a nebytové prostory. Věříme, že si z naší nabídky vyberete nemovitost,která bude splňovat všechny Vaše požadavky. Naše realitní kancelář se zaměřuje předevšímna prodej bytů, pronájem bytů, prodej domů,pronájem domů, prodej nebytových prostor,pronájem nebytových prostor, prodej pozemků.
Sny se plní s SHIFFER REALITY
konktaktujte nás
volejte: 731 164 109
pište: info@shiffer-reality.cz

Rychlá volba:

Strach z hypotéky?

Dobrý den,
chceme si vzít hypotéku na domek, ale bojíme se, abychom se přijetím vysokého úvěru nedostali později do problémů – například až přejdeme na eura. Jaké vyhlídky má dnes člověk, který na sebe přijme tak vážný závazek, jako je hypotéční úvěr? Milan a Anna Klusákovi, Roudnice nad Labem

Pokud se rozhodnete pro hypotéku, je zcela logické a zodpovědné, že přemýšlíte o tom, jak se s takovou změnou v rozpočtu vyrovnáte. Nejdůležitější je přitom pro normálního člověka výše
měsíčních splátek. Každý měsíc jde o několik tisíc korun a vy předem musíte myslet na to, aby vám jednoho dne hypotéka nepřerostla přes hlavu.
Cenu hypotéky nejvíce určuje úroková sazba, která vychází z ceny peněz na bankovním trhu. Úroky se proto často mění a banky zájemcům o hypotéku nabízejí možnost „pojistit“ si úrokovou
sazbu na různě dlouhou dobu. Češi se dosud nejčastěji rozhodovali pro jednoletou fixaci, růst úroků ale výrazně zvýšil atraktivitu dlouhodobých fixací. Banky tak nově nabízejí i libovolně dlouhé fixace. To znamená, že celou dobu splácení hypotéky máte jistotu, že se pro vás výše splátek opravdu nezmění. Budete tak mít větší svobodu v plánování svých výdajů na jiné věci do budoucna. Hlavní výhodou dlouhodobé fixace je, že hned od počátku klient zná přesnou výši měsíční splátky, která zůstane stejná až po 30 let. Klienti tak mohou mnohem lépe plánovat své výdaje v budoucnu. K vašemu dotazu dotazu ohledně přechodu na eura – garancí pevné splátky si klienti mohou svým způsobem „pojistit“ současné sazby i pro léta, kdy už bude Česká republika užívat euro. Sazby eurozóny jsou totiž dlouhodobě výše než sazby v Česku a my očekáváme, že české úrokové sazby se začnou těmi evropskými inspirovat.
Hypotéka, jako jakýkoliv jiný dlouhodobý závazek, třeba manželství, představuje i určitá rizika. Tím hlavním je situace, kdy bychom svou hypotéku nedokázali splácet. Možná si říkáte, že stačí přijít o práci nebo jen onemocnět, a přijdete o byt nebo dům. Tahle možnost je ale tak očividná, že se proti ní banky sami brání, a tím chrání i vás, „majitele hypoték“. Samozřejmou součástí
hypotéky totiž bývají pojištění – pojištění proti nezaviněné ztrátě zaměstnání nebo snížení příjmu způsobenému úrazem nebo nemocí a také pojištění samotné nemovitosti.
Pojištění je úzce provázáno se samotnou hypotékou. Po celou dobu jste pojištěni na takovou částku, jakou vyžaduje výše vaší hypotéky. Doba trvání je totožná s dobou trvání smlouvy o úvěru a začíná platit v momentu skutečného čerpání peněz.
Pojištění nemusí řešit všechny aspekty lidského života i „života“ vaší hypotéky. Může se stát, že vás opustí partner, nebo naopak přijde mnohem radostnější událost – třeba dvojčátka. V obou
situacích nastane problém – jak v nové situaci zvládnout stejně vysoké splátky. I v tomto případě dnes banky nabízejí řešení.
Banka je ten poslední, kdo by chtěl zákazníka vyhánět z domu. S každým klientem se vždy snažíme dohodnout, v některých případech dokonce i nad rámec platných podmínek hypotéčního
úvěru. Důležité je ovšem to, aby se klient nebál bance sdělit, že nějaké problémy se splácením očekává nebo je již dokonce má. Vždy se snažíme najít z nastalé situace nějaké východisko, ale musíme o tom vědět. Pokud nám klient nic neřekne, může se později dostat do mnohem větších problémů.
Banky v situaci, kdy zákazník z jakéhokoliv důvodu nemůže splácet, nabízí možnost odložení splátek, většinou o 3 až 6 měsíců. I když tato služba znamená, že i nadále platíte úroky, pozitivní vliv na rodinný rozpočet je značný. Existují ale i další možnosti. Pokud se potíže vyskytnou v okamžiku, kdy končí fixace úrokové sazby vaší hypotéky, můžete při jednání s bankou požádat o snížení splátek. Tak se dá připravit například na plánovaný příchod potomka – v průběhu několika prvních let, kdy jeden z partnerů zůstává doma s dítětem, můžete platit méně a při návratu z rodičovské dovolené platit více a rychleji úvěr doplatit.
Když jednáte o nové výši úroků, můžete většinou bez příplatků jednorázově uhradit nějaké peníze navíc. Extra penězi, které třeba dostáváte jednou ročně jako prémie nebo je vyhrajete ve sportce, můžete splatit významnou část jistiny a zkrátit si tak dobu čerpání hypotéky a snížit tím i objem peněz, které zaplatíte na úrocích.
Tomáš Kopecký, tiskový mluvčí ČSOB