Realitní kancelář Shiffer-reality - nabízíme prodej i pronájem nemovitostí - rodinné domy, byty,pozemky, chaty, chalupy a nebytové prostory. Věříme, že si z naší nabídky vyberete nemovitost,která bude splňovat všechny Vaše požadavky. Naše realitní kancelář se zaměřuje předevšímna prodej bytů, pronájem bytů, prodej domů,pronájem domů, prodej nebytových prostor,pronájem nebytových prostor, prodej pozemků.
Sny se plní s SHIFFER REALITY
konktaktujte nás
volejte: 731 164 109
pište: info@shiffer-reality.cz

Rychlá volba:

Hypotéka krok za krokem

Díl dvacátý: Podání žádosti o hypotéku

Vpředcházejících dílech jsme se zabývali výběrem banky a podrobně jsme si prošli všechny dokumenty, které k vyřízení žádosti o hypotéku budete potřebovat. Jejich aktuální seznam získáte v příslušné bance, kde vám její pracovníci také ochotně vysvětlí všechny potřebné náležitosti, například jak přesně má podle dané banky vypadat ověřené daňové přiznání apod. Ačkoliv na první pohled to vypadá složitě, ve skutečnosti shromáždění podkladů a podání žádosti není nic hrozného a většinu dokumentů lze zajistit během pár hodin. Obnáší to jednu návštěvu katastrálního úřadu a jednu návštěvu mzdové účtárny (v případě zaměstnanců) nebo finančního úřadu (v případě OSVČ a podnikatelů).Další dokumenty jako kupní smlouvu nebo stavební povolení byste potřebovali tak jako tak, i kdybyste o hypotéku nežádali. Nejsložitější a časově nejnáročnější – a také finančně nejnákladnější – bývá zajištění odhadu, vyhraďte si na něj proto raději alespoň 14 dní. S odhadcem je nutné se nejméně jednou sejít, aby si mohl nemovitost prohlédnout, vyfotit si ji a převzít od vás doklady, které si od vás vyžádá – např. projektovou dokumentaci. Když začnete podle seznamu z banky odhadce obtelefonovávat, s největší pravděpodobností zjistíte, že nikdo z nich nemá volný termín hned zítra, ale až příští týden. Dalších několik dní poté odhadci zabere samotné vypracování odhadu. V některých bankách to lze udělat tak, že odhadce zašle odhad přímo do banky v elektronické podobě, což proces trochu urychlí a není nutné se s odhadcem scházet ještě podruhé a odhad od něho fyzicky převzít. V některých bankách rovněž existuje u určitých nemovitostí v některých lokalitách možnost vyhotovení odhadu přímo na pobočce banky. To je mnohem jednodušší, rychlejší a hlavně klient nemusí za odhad platit.
Tyto odlišné postupy různých bank svědčí o tom, o čem jsme se zmínili již dříve, že totiž v počtu požadovaných dokumentů a v nárocích na jejich formu a kvalitu (zda je nutná forma listinná, nebo postačí dokument zaslat v elektronické podobě, zda je vyžadován originál, nebo stačí neověřená kopie apod.) panují mezi bankami značné rozdíly. Těžko ovšem toto lze brát jako určující pro výběr banky. Každý jistě raději stráví pár hodin sháněním několika potvrzení, byť to není nic příjemného, získá-li pak výhodnější úrokovou sazbu. Na zjednodušení typu „stačí vám pouze průkaz totožnosti a potvrzení o příjmu“ je potřeba pohlížet jako na vítaný bonus, nikoliv jako na směrodatný ukazatel. Nehledě na to, že často se jedná o pouhý odklad a klient nakonec stejně
musí dokument bance předložit. Pouze jej nedokládá při žádosti o úvěr, ale jako podmínku pro jeho čerpání. Jakmile máte shromažďování dokumentů úspěšně za sebou a vyplnili jste formulář žádosti o hypoteční úvěr, který obsahuje základní fakta o žadateli, výši a účelu úvěru, nemovitosti, která bude sloužit ke zřízení zástavního práva apod., můžete vyrazit do banky. Zde příslušný pracovník ověří vaši totožnost a zkontroluje žádost, pomůže vám doplnit kolonky, s nimiž jste si nevěděli rady, a projde s vámi všechny podklady, zda jsou v pořádku a nic nechybí. U dokumentů, které banka nepožaduje v originále, pořídí kopie a na místě je ověří.
Jak probíhá schvalování úvěru a co se děje potom, si ukážeme v příštím díle. Vaše jakékoli dotazy týkající se hypoték rád zodpovím na uvedené e-mailové adrese.

KONTAKTY

Julius Moravec, finanční poradce
e-mail: julius.moravec@finporadenstvi.cz
tel.: 603 443 213, www.finporadenstvi.cz