Realitní kancelář Shiffer-reality - nabízíme prodej i pronájem nemovitostí - rodinné domy, byty,pozemky, chaty, chalupy a nebytové prostory. Věříme, že si z naší nabídky vyberete nemovitost,která bude splňovat všechny Vaše požadavky. Naše realitní kancelář se zaměřuje předevšímna prodej bytů, pronájem bytů, prodej domů,pronájem domů, prodej nebytových prostor,pronájem nebytových prostor, prodej pozemků.
Sny se plní s SHIFFER REALITY
konktaktujte nás
volejte: 731 164 109
pište: info@shiffer-reality.cz

Rychlá volba:

Hypotéka krok za krokem

Díl dvacátý první: Schvalování úvěru

Po úspěšném podání žádosti o hypotéku se iniciativa přesouvá na stranu banky, která musí žádost posoudit a závazně rozhodnout, zda vám úvěr za daných podmínek a v požadované výši poskytne. Schvalování bývá dvoukolové a samostatně je posuzována zastavovaná nemovitost a samostatně bonita.

Náš tip

Pokud si nejste jisti, zda náhodou nemáte v registrech dlužníků negativní záznam (například v NRKI se záznamy evidují po dobu čtyř let od ukončení smlouvy), a chcete-li předejít nějakému nepříjemnému překvapení, nemusíte čekat, až vaši lustraci provede banka. O výpis z BRKI můžete požádat elektronicky na stránkách CBCB (Czech Banking Credit Bureau) www.cbcb.cz, o výpis z NRKI na stránkách LLCB (Leasing & Loan Credit Bureau) www.llcb.cz a o výpis ze SOLUS na www.solus.cz. Není to nijak drahé, zaslání výpisu ze SOLUS poštou na dobírku stojí 135 korun, standardní výpisy z BRKI a NRKI stojí při osobním vyzvednutí 100 korun, expresní vyhotovení 200 korun plus případně poplatek za poštovné.


Banky mají na nemovitosti svoje odborníky, jejichž úkolem je zkontrolovat výpisy z katastru, prostudovat odhad a případnou další dokumentaci. Jestliže se pracovníkovi banky něco nezdá, může nasednout do auta a zajet se na nemovitost osobně podívat. Někdy se k osobní dohlídce přistupuje automaticky  (například u velkých úvěrů).
Pracovník, který provádí finanční vyhodnocení žádosti, si pravděpodobně zavolá do firmy (v případě žadatelů-zaměstnanců), aby se přesvědčil, zda údaje v potvrzení o příjmu souhlasí se skutečností. Také si ověří, jestli doklady totožnosti nebyly odcizeny, a může si vyžádat i přehled  yměřovacích základů od správy sociálního zabezpečení. Zcela jistě nahlédne do bankovních i nebankovních registrů klientských informací, které shromažďují informace o dlužnících nebo neplatičích. Záznam v některém z registrů může schvalování hypotéky hodně zkomplikovat nebo může vést přímo k zamítnutí žádosti.
Databáze, které shromažďují informace o platební morálce klientů, existují v Česku celkem čtyři. V prvé řadě je to BRKI neboli Bankovní registr klientských informací, který sleduje disciplínu dlužníků bank, a je propojen i s dalšími registry, které sbírají údaje o zákaznících mobilních operátorů nebo leasingových a splátkových společností. Dalším registrem je NRKI – Nebankovní registr klientských informací, který mapuje zákazníky leasingových firem.
Zájmové sdružení právnických osob SOLUS vede databázi dlužníků, kteří porušili smluvní závazek řádně splácet. Tato databáze se tedy zaměřuje pouze
na negativní historii čili na evidenci neplatičů. Sbírá údaje o úvěrech, leasingu, pojištění, kreditních kartách, splátkovém prodeji a platbách za služby mobilních operátorů. Centrální registr dlužníků CERD shromažďuje informace o neplatících firmách. Informace z uvedených databází využívají všechny banky, které u nás hypotéky poskytují.
Za poskytnutí hypotéky si banky účtují poplatek 0,7 až 0,9 % z celkové výše úvěru. V současné době některé banky od tohoto poplatku upouštějí a nabízejí vyřízení hypotéky zdarma.
Vaše jakékoli dotazy týkající se hypoték rád zodpovím na níže uvedené e-mailové adrese.

KONTAKT

Julius Moravec, finanční poradce
e-mail: julius.moravec@finporadenstvi.cz
tel.: 603 443 213, www.finporadenstvi.cz